Diéta GFCF

 

Diéta GFCF (gluten free, casein free diet)

V tejto časti sa dozviete niečo o autizme ako metabolickej poruche. Pretože nie sme lekári výklad bude laický a veľmi zostručnený. Všetko však do seba krásne zapadá a dáva zmysel. Posúďte sami.

Predpokladá sa, že jednotlivé symptómy autizmu sú vlastne prejavom pôsobenia opioidných peptidov na centrálnu nervovú sústavu. Kde sa tu vlastne vzali? Podávame svojim deťom snáď nejaké opiáty? Nie. Normálne sa stravujú a práve tu nastáva u autistov problém. Vinou nedostatočného trávenia bielkovín obilovín - gluténu (lepok) a mliečnej bielkoviny kazeínu vznikajú práve opioidné peptidy gliadomorfín a kazeomorfín. A prečo majú nedostatočné trávenie? Príčin je viacero:

·         Nedokážu stráviť glutén a kazeín až na aminokyseliny, pretože majú nedostatok určitých tráviacich enzýmov. Vznikajú peptidy, ktoré sú vlastne zhlukom aminokyselín.

·         Majú zvýšenú priepustnosť sliznice tenkého čreva, tzv. deravé tenké črevo. Príčinou je hlavne nízka hodnota sulfátov u autistov. U zdravých ľudí proteíny, ktoré vystieľajú tenké črevo sú sulfátované a to im umožňuje vytvárať súvislú ochrannú vrstvu nad povrchom črevnej steny. Ak je sulfácia nedostatočná, tieto proteíny sa zhlukujú a to umožňuje prenikať potravinovým opiátom cez krv až do CNS (centrálna nervová sústava).

·         Ďalšou príčinou zvýšenej priepustnosti črevnej steny môžu byť kvasinky. Za normálnych okolností sa vyskytujú v črevnom trakte vo veľmi malom množstve, pretože ich rast kontrolujú mnohé imunitné funkcie. Ak je imunitný systém potlačený, čo u autistov je dôsledok pôsobenia práve potravinových opioidných peptidov, tak množenie kvasiniek sa stáva nekontrolovateľné. Kvasinky môžu produkovať látky, ktoré s enzýmami vytvárajú komplexy a tým sa enzýmy stávajú neúčinnými a neštiepia peptidy až na aminokyseliny.

·         Narušením trávenia u autistov dochádza k nedostatočnému vstrebávaniu vitamínov a minerálov zo stravy. Nízky obsah vitamínov a minerálov má za následok malú výkonnosť enzýmov.

Liečba je založená na postupnom odbúraní opioidných peptidov z organizmu vylúčením kazeínu a lepku zo stravy. K tomu treba pridať postupnú rekonštrukciu celého tráviaceho a imunitného systému.

Čo teda prakticky treba vylúčiť zo stravy?

Všetky potraviny obsahujúce lepok: pšenica, jačmeň, ovos, žito, špaldová pšenica a všetky výrobky z nich (chlieb a pečivo, múčne výroby, torty a zákusky, ale aj niektoré kečupy, instantné polievky a hotové jedlá, paštéty, salámy a mäsové konzervy a pod.). To znamená pozorne čítať zloženie všetkých výrobkov, pretože môžu obsahovať múku, škrob, jačmenný slad, maltodextrín. Lepok môžeme nájsť aj tam, kde by sme to nepredpokladali (lepidlo na poštových známkach a obálkach, v niektorých zubných pastách a kozmetických výrobkoch).

Všetky potraviny obsahujúce mlieko akýchkoľvek cicavcov: mlieko a všetky mliečne výrobky (jogurty, syry, smotany, maslo, tvaroh a pod.), ale aj niektoré rastlinné maslá, zmrzlina, čokoláda, všetky výrobky obsahujúce laktózu, galaktózu, proteíny (väčšinou mliečne).

Ak vás táto časť zaujala a chcete sa o GFCF diéte dozvedieť viac odporúčame pozrieť českú stránku www.sweb.cz/gfcfcz.